A modern orvoslás: 1978-ban kezdődött a nyugati orvoslás, amikor Edward Jenner egy értelmi fogyatékos gyereken tesztelte a fekete himlő elleni védőoltást, amellyel emberek millióit mentette meg. Az következő évszázadban robbanásszerűen megnőtt az orvosi felfedezések száma, például a penicillin, oltás gyermekbénulásra, szívátültetés, fogamzásgátló tabletták. Az innovációs újítások a hetvenes években lelassultak.
Ennek a folyamatnak a lelassulása vezetett odáig, hogy különféle szakemberek az egészséges táplálkozás kérdését kezdték el firtatni. Akkoriban az volt az elv, hogy egyen az ember egészségesen, és akkor elkerülik majd a betegségeket. Ennek hatására egyes élelmiszereket beskatulyáztak egészségesnek, másikakat pedig egészségtelennek, legtöbbször minden valóságalap nélkül.
Nem pusztán az egészséges életmód hirdetése kezdődött el, hanem elterjedtek a különféle alternatív gyógyászati megoldások is. Különféle homeopaták, zsírégetők, bioenergetikusok és táplálkozási szakértők gomboltak le súlyos pénzeket szolgáltatásaikkal.
Lássuk, mit is jelent az alternatív medicina, avagy mostani nevén a komplementer-alternatív medicina. Rengetegen keresnek alternatív megoldásokat, és közülük sokan tartják károsnak a hagyományos orvoslást. A gyógymódok változatosak, általában masszázs, akupunktúrás kezelés, csontkovács általi kezelés, illetve homeopátia útján várják a gyógyulást. A cikk további részében a homeopátiáról lesz szó, ám előtte ejtsünk szót arról, hogyan tesztelik a gyógyszereket.
Mivel nem lehet tudni előre, hogy egy adott gyógyszer valóban hatékony lesz-e, fontos azok tesztelése. Ilyenkor azt figyelik, hogy beadott szer hatására észlelnek-e nagy arányú javulást a gyógyszert bevett és nem bevett egyének között, valamint vizsgálják a mellékhatásokat.
Ezeket a kísérleteket először nagy számú állatokon végzik el, és csak a hatékonyság megbizonyosodása után lehet embereken folytatni tovább. Az emberi kísérletek esetében minden személy gyógyszeres kezelést kap (placebohatás), de senki nem tudja, hogy ki kapta a placebót, és ki a hatóanyagot.
Sokan támadják az orvostudományt, mivel nem tartják eléggé hatékonynak. Tény és való, hogy az emberi test sok része megfejthetetlen, legalábbis egyelőre.
A homeopátia
Három alapelve a következő:
- Az orvos a malária ellen használatos kínafa kérgéből evett, amely kinint tartalmaz. A maláriához használatos tüneteket kezdett el produkálni. Ebből azt a következtetést vonta le, hogyha valami az egészséges emberben képes valami tüneteket okozni, akkor a beteg embert képes lesz meggyógyítani.
- A második alapelv az, hogy annál hatékonyabb a szer, minél hígabb. A homeopátiás hatást a víz emlékezete váltja ki. Tehát, minél nagyobb a hígítás, annál jobb lesz a homeopátiás szer. A hatóanyagot annyiszorosára kell hígítani, amennyinél már biztosan nem lesz benne ősszubsztancia-molekula. A dolog furcsasága az, hogy miért javul a víz memóriája ilyen nagy hígítás miatt? Hahnemann nem ismerte a molekula szó fogalmát, honnan tudhatta, mennyire kell hígítani a hatóanyagot?
- A harmadik alapelv a potencírozás, vagyis a hatóanyagok összerázása.
A legtöbbet érő kacsamáj
Joseph Roy orvos a spanyolnátha idején felfedezést tett: az áldozatok szervezetében oszcilláló baktériumokat fedezett fel, ezeket elnevezte Oscillococcusnak. Ugyanezeket a kórokozókat fedezte fel a rákban és a bárányhimlőben, de megtalálta a pézsmakacsában is.
2005-ben egy orvosi szaklap, a The Lancet a homeopátia hatékonyságáról és mellékhatásairól írt. A tanulmány arról szólt, hogy nem lehet megkülönböztetni a placebóhatástól. Az is megállapításra került, hogy nincsenek mellékhatásai a homeopátiás szereknek, és túladagolni sem lehet őket. Ám a hatékonyság tekintetében érezhetünk némi csalódást.
A hírt nem mi találtuk ki. A forrása itt található: http://index.hu/tudomany/2013/02/06/homeopatia_a_nagy_atveres/