Az utazás nagy rizikó a trombózisra hajlamosak számára

Az utazás a legtöbb ember számára óriási élmény, hiszen mindenki szeret kimozdulni egy kicsit otthonról, új tájakat és embereket megismerni, friss élményeket szeretni. Sokan vannak azonban, akik nem ilyen szerencsések, ezáltal az utazás számukra inkább kellemetlenséggel, mint élvezettel jár. Ide tartoznak azok is, akik trombózisra hajlamosak!

Rizikó?

Már évekkel ezelőtt is számtalan olyan eset fordult elő – akkor még az orvosok sem értették miért –, hogy néhány utas a repülést követően egyszerűen csak összeesett, és váratlan tüdőembóliában meghalt. Ma már tudjuk, hogy az ilyen eseteket a mélyvénás trombózis idézheti elő, ezáltal akik hajlamosabbak a problémára, nem érdemes kockáztatniuk. nemrégiben egy amerikai kutatás is bebizonyította, hogy azok az emberek, akik trombózisra hajlamosak, lényegesen nagyobb kockázati tényezővel rendelkeznek akkor, ha felszállnak egy repülőre.

A szakemberek 14 korábban készített kutatás eredményeit összesítették, amelyekből kiderült, hogy a betegségre hajlamos személyek kétszer olyan valószínűséggel kaphatnak mélyvénás trombózist utazással. Ezen felül a trombózis kialakulásának kockázata minden kétórányi repülőn töltött idővel 26 százalékkal nő, tehát egy 6 órás repülőút során több mint 75 százalék a valószínűsége annak, hogy mélyvénás trombózist kapunk. Érdekesség, hogy a trombózis kialakulása más közlekedési eszköz használatával is nagyobb mértékben megnövekszik, így busszal vagy autóval közlekedve is 18 százalékkal növelhetjük meg minden kétórányi időtartammal a probléma valószínűségét.

A mélyvénás trombózis jele a megduzzadt láb

A mélyvénás trombózis jele a megduzzadt láb

A kutatók kiemelték, hogy a fenti adatok leginkább Amerikai nyugati államaira érvényesek, ahol kiemelkedően sok a trombózisra hajlamos személy az egészségtelen életmódnak, illetve a túl kevés mozgásnak köszönhetően. A probléma súlyosságát mutatja, hogy a legnagyobb veszélyben mindig azok a betegek vannak, akik nem is tudnak arról, hogy genetikailag esetleg hajlamosak lehetnek a problémára, ezen felül pedig nem követik az utaskísérők tanácsait, avagy nem végeznek tornagyakorlatokat, és nem isznak elég folyadékot az úton.

A fő probléma

Az utazás és a trombózis kapcsolata között az a legnagyobb baj, hogy sokan nem is tudják, pontosan mi is zajlik le a szervezetükben. A hosszú utazás során ugyanis gyakran több órán keresztül is egy helyben ülnek az emberek, ami azt eredményezheti, hogy az izompumpa működése teljesen leállhat, illetve kieshet, mert a test nyugalmi állapotban van, rendszerint lefelé lógó lábakkal. Ebből következik, hogy főként az alsó végtagok vénáiban a vér pangása alakul ki az erekben, különös tekintettel a kitágult visszerekben, ahol emiatt a vér besűrűsödhet, rögösödhet, ami végül mélyvénás trombózishoz vezethet.

Ez sokszor tünetmentes betegség, de általában érezni a láb fájdalmas feszülését, illetve dagadását. Ha a rög egyhelyben marad, orvosi ellátás mellett a probléma jól kezelhető, amennyiben azonban megindul, halálos kimenetelű tüdőembóliát is okozhat.

Hozzászólás írása