A hideg időben rengetegen megfáznak, de nem csak akkor lehet meghűlni, ha hosszú időt kint töltünk. Akár a saját otthonunkban is elérhet minket a megfázás, ha mondjuk lengén öltözünk, vagy a nem megfelelően szigetelő nyílászárók rései között beáramlanak a mínuszok.
Ha spórolni akarunk a fűtéssel, és kevesebbet járatjuk a kazánt vagy lecsavarjuk a radiátort viszonylag alacsony hőfokra, akkor öltözzünk fel rendesen, mert rövid ujjú pólóban hamar megfázhatunk. Viseljünk mamuszt vagy papucsot, mert a felfázásnak súlyos következményei lehetnek.
A hideg időben is szükség van szellőztetésre. Elég lehet napi néhány perc, de akkor minden ablakot nyissunk ki, hogy beáramoljon a friss levegő. Nem tanácsos rendszeresen vagy állandóan kinyitni az ablakokat, mert könnyen meghűlhetünk. Ráadásul, ha tartósan alacsony hőmérsékleten van tartva a lakás, akár fagyási tünetek is megjelenhetnek, hiszen a kinti mínuszok bejönnek a lakásba.
Redőny a hideg ellen?
Igen! A redőnyöknek nem csak az a tulajdonsága, hogy árnyékolja a lakást, hanem egy kivitelek remek hőszigetelő képességgel is reldelkeznek (pl. az alumínium típusúak), melyek télen jönnek jól, amikor kint repkednek a mínuszok. Még több redőny megtekintéséhez látogasson el ide.
Hiába megy folyamatosan a fűtés, ha a nyílászárók nem szigetelnek megfelelően, és kiszökik a meleg. A fűtésszámla magas lesz, a nem jól szigetelő nyílászárók miatt sokkal nagyobb kapacitással kell működnie a kazánnak, vagy magasabb hőfokra kell tekerni a radiátort. Érdemes leellenőrizni az ablakok megfelelő szigeteltségét, és szükség esetén cserélni. Ezt nem muszáj közvetlenül a téli szezon alatt elvégezni, az év bármely időszakában megcsináltathatjuk.
A téli házkörüli munkálatok közben is vigyázzunk, az intenzív hólapátolás miatt könnyen megizzadhatunk. Érdemes nem túlságosan beöltözni a kerti munkálatokhoz, főleg, ha nagy munkáról van szó.
Azok közül, akik kazánnal fűtenek, sokan nem járatják a kazánt éjszakánként, mert félnek például a szénmonoxid-mérgezéstől. Ha mi is így teszünk, akkor érdemes lehet a meleg takaró mellett akár több rétegű ruhát is felvenni, hiszen reggelre nagyon lehűl a lakás. Éjszakára mindenképpen érdemes leengedni a redőnyöket, így valamivel tovább marad bent a meleg.