Porondon a gluténérzékenység – az élelmiszeripar és a dietetikusok kaszálnak

Manapság rengeteget hallunk a gluténérzékenységről, melynek köszönhetően a piacon szakkönyvek tömkelegét találjuk, a boltokban mindig van mihez nyúlni, és szakemberek sokasága is a segítségünkre siet – csak győzzük pénztárcával.

Mi is tulajdonképpen a glutén?

Nem árt tisztában lennünk az alapfogalommal, mielőtt bármilyen hangzatos elnevezésű méregdrága kezeléssorozatra adjuk a fejünket. Sok esetben ugyanis még az orvosok sem kezelik helyén a problémát, ami miatt felesleges vizsgálatokon eshetünk át, az effajta analízisek pedig nem kímélik a kiadásainkat.

A glutén tulajdonképpen kétfajta fehérje keveréke, mely leggyakrabban olyan alap élelmiszer-összetevőkben találhatók meg, mint a búza, az árpa, és a rozs. Emiatt egy diagnosztizált érzékenység esetén az étrendünk jelentős átalakuláson megy keresztül: a hagyományos kenyerek, péksütemények, tésztafajták biztosan lekerülnek étlapunkról, de számos olyan készen megvásárolható termékben is található glutén, amelyről nem is gondolnánk. Emiatt gluténérzékenységre specializálódott diéta esetében folyamatosan ellenőriznünk kell az árucikkek összetevőinek listáját.

Gluténérzékenység - vizsgálata, jelei, tünetei

Gluténérzékenység – vizsgálata, jelei, tünetei (olvasd a cikket) – Gluténintolerancia, más néven cöliklia – a szigorú diéta betartása mellett érdemes vitaminokkal, nyomelemekkel, vastartalmú készítményekkel segíteni szervezetünket

Különösen fontos, hogy ne vásároljuk meg csábítás esetén sem azokat a termékeket, amelyeken a következő alkotóelemek közül akár egy is található:

  • búzát tartalmazó árucikkek (sok esetben szerepel a címkén a következő megjelölés: „búzaeredetű”
  • árpa (vagy „árpaeredetű”) cikkek
  • rozst tartalmazó termékek (vagy „rozseredetű”)
  • ugyanez vonatkozik a zabra
  • tönköly (tönkölybúza), valamint kamut-búza és őrleményei
  • gluténliszt
  • és a fentiek bármely változata

Amiben még az orvosok is tévedhetnek

Tüneteit tekintve külön-külön, de akár együttesen is elmondhatjuk, hogy előfordulásukkor nem elsősorban a gluténérzékenység jut eszünkbe kiváltó okként:

  • fáradékonyság, fejfájás, hajhullás
  • kórosan nagy étvágy, amely mellé társulhat nagymértékű fogyás
  • hasmenés, haspuffadás
  • fogak romlása
  • viszkető, hólyagos bőrbetegség
  • nőgyógyászati problémák.

Mindezek mellett, és talán éppen ezek miatt is az általános tapasztalat az, hogy az orvosok félvállról veszik a betegséget, és azt állítják, hogy a népesség elhanyagolható részét érinti csak. Ez azonban nem igaz, mert a kutatások azt bizonyítják, hogy több tényező is azt mutatja, figyelmet érdemel: a székletvizsgálatok alapján hazánk népességének több, mint 1/3-a mutat immunreakciót a gluténre, genetikailag pedig Magyarország lakosságának több, mint fele hajlamos a kialakulására.

Hasznot húznak belőlünk?

Az élelmiszeripar ezzel pontosan tisztában is van, és bőven kínál lehetőséget megfelelő árut vásárolni az olyan embereknek is, akik az orvosok megfelelő figyelme hiányában sok esetben csak a testük jelzésére tudnak hagyatkozni.

Természetesen megfelelő szakembert is találunk problémánk diagnosztizálására és kezelésére, hiszen a dietetikusok potenciális hozzáértéssel látnak el bennünket.

A bökkenő mindössze annyi, hogy mind a kisboltok, a hiper- és szupermarketek, mind a szakértők visszaélnek helyzetükkel, és áraikat olyan magasra szabják a speciális termékek esetében, hogy a szolgáltatások megfizethetősége már-már a luxus kategóriát súrolja. Ezzel pedig olyan érzést keltve a társadalomban, mintha a gluténérzékenység csak kényes „fényűzés” volna, holott a gluténintolerancia a vékonybél nyálkahártya súlyos elváltozásával járó betegség, melyet gyógyítani nem lehet, csak életünk végéig együtt élni vele.

Hozzászólás írása